Ayurveda Masszázs

Ayurveda Masszázs



Az akadémikus orvoslás még ifjú tanoncnak számít sok keleti gyógyító rendszer mellett. Ilyen például az 5000 éves indiai gyógyászat, az ayurvéda is, melyet nem véletlenül neveznek az, Orvostudományok Anyjának is. Neve a szankszritból ered, jelentése a "hosszú és egészséges élet tudománya". Az ayurvédikus masszázstechnikák jelentős mértékben különböznek a nyugati masszázstechnikáktól, mivel ezen módszerek a nyugati formákkal ellentétben nemcsak a testet, hanem a lelket is kezelik - nem véletlenül tartoznak a leghatékonyabbak közé. Egyforma figyelmet fordítanak a prevencióra, a kialakult betegségek kezelésére és a testi-lelki harmónia megteremtésére.
Az ayurvéda alapelve, hogy testünket számos energiacsatorna hálózza be, melynek zavara esetén jelennek meg a betegségek. Az ayurvéda szerint három hatóerő szabályozza az emberi szervezet felépítését, működését az elmével együtt:
* Váta dosa: Uralja a mozgást, ezért ez felelős az idegrendszer és az elme működéséért.
* Pitta dosa: Testhőmérsékletünk szabályozója, hormonrendszerünk és elménk működésének ura.
* Kafa dosa: A kötőanyag. Létrehozza és fenntartja a szervezetet, a test struktúráját és ellenálló képességét szabályozza.
Az ayurvédikus masszázsoknak számos fajtája van:
* Meleg olajjal történő testmasszázs: Abhyanga
* Ayurvédikus sportmasszázs: Thalodal
* Gyógynövényes, dörzsöléses, simító masszázs: Udwarthanam
* Ayurvédikus fejmasszázs: Siroabhyanga
* Ayurvédikus lábmasszázs: Padabhyanga
* Egészségmegőrző, szépítő masszázs testmasszázs: Ubtan
* Csorgatásos kezelés: Sirodhara
* Gyógynövényekből készült labdacsokkal való masszázs: Podikizhi
* Gyógynövényben főzött rizzsel, labdacsokba kötve való masszázs: Navarakizhi
* Királyi kezelés: Pizichil
* Arcüreg tisztítás: Nasya
Magyarországon leginkább a meleg olajjal történő testmasszázst, az ayurvédikus fejmasszázst, ayurvédikus lábmasszázst, a gyógynövényes, dörzsöléses, simító testmasszázst, és az ayurvédikus testmasszázst alkalmazzák. Ettől függetlenül vannak ayurvédikus szemléletmódra épülő központok, ahol az ayurvédikus masszázsok mindegyikét elérhetjük. A speciális technikák, formák és kezelések mellett fontos szerep jut a masszázsolajok használatának és összeállításának is. Az ayurvéda azért is különleges, mert minden egyes kezelés az elejétől a végéig egyénre szabottan történik mind a kezelés, mind a masszázs, mind az adott olajok használatának szempontjából: ezek mind függnek a páciens életkorától, nemétől, bőrétől, és más egyéb tényezőktől. A masszázsmozdulatok, -elemek különböznek, de a sorrend mindig örök és állandó. A legtöbb ayurvédikus masszázst két masszőr végzi szinkronban.